دوشنبه, 29 آذر 1395 ساعت 00:00

واکنش وظیفه عمومی به پیشنهاد تمدید جریمه سربازی در لایحه بودجه ۹۶

به دنبال پیشنهاد تمدید طرح جریمه ریالی سربازی در لایحه بودجه سال ۹۶، جانشین رییس سازمان وظیفه عمومی ناجا توضیحاتی را در این خصوص ارائه کرد.

 

سردار ابراهیم کریمی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره اجرای طرح جریمه ریالی سربازی در سال ۹۶ اظهارکرد: این موضوع در لایحه بودجه سال ۹۶ پیش بینی شده و معلوم نیست که حتما اجرایی می شود یا خیر؟ چرا که به تصویب مجلس نیاز دارد و ستاد کل نیروهای مسلح هم باید نظر خود در این خصوص را اعلام کند.

وی درباره ادامه ثبت نام از مشمولان دارای هشت سال غیبت یا فرار از سربازی تا پایان سال ۹۵ نیز گفت: همچنان از این افراد در مراکز پلیس +۱۰ ثبت نام می شود و متقاضیان با مراجعه به این دفاتر می‌توانند درخواست خود را ثبت کنند.

جانشین رییس سازمان وظیفه عمومی ناجا درباره اینکه آیا ممکن است احتمال تصویب این قانون در سال آینده استقبال از آن را کاهش دهد، گفت: به نظر نمی رسد این دو موضوع به یکدیگر ارتباط داشته باشند؛ چرا که اگر افراد در سال جاری واجد این شرایط بوده و درصورت تصویب در سال آینده ثبت نام کنند، ۱۰ درصد به رقمی که باید بپردازند افزوده خواهد شد. از سوی دیگر ممکن است در صورت تصویب مبلغ جرائم نیز تغییر کند.

کریمی در پاسخ به اینکه ثبت نام از متقاضیان جریمه ریالی سربازی در سال ۹۵ تا چه زمانی ادامه خواهد داشت، تصریح کرد: قانون مربوط به بودجه سال ۹۵ است و بنابراین ثبت نام از متقاضیان نیز تنها در سال جاری انجام می شود و تا زمانی که استقبال از آن ادامه دارد، ثبت نام نیز انجام خواهد شد.
وی با اشاره به تغییر ضوابط دانشجویان انصرافی در طرح جریمه مشمولان غایب خاطرنشان کرد:برابر ابلاغیه جدید ستاد کل نیروهای مسلح ، مبنای محاسبه تاریخ ترک تحصیل یا اخراج این دسته از دانشجویان تا تاریخ ۳۱ شهریور ۹۵ تغییر کرد. همچنین دانشجویان دارای معافیت تحصیلی که تحصیلات خود را به اتمام نرسانده و تا پایان شهریور ماه ۱۳۹۵ انصراف داده یا اخراج شده باشند، از تاریخ فراغت از تحصیل در مقطع قبلی غایب محسوب می‌شوند و چنانچه مدت غیبت آنان تا پایان ۱۳۹۵ به بیش از ۸ سال برسد، در شمول این معافیت قرار می گیرند.

جانشین رییس سازمان وظیفه عمومی ناجا درباره اینکه آیا این تغییر در ضوابط منجر به افزایش استقبال شده یا خیر؟ گفت: این موضوع به تازگی ابلاغ شده و نمی توان درباره اثرگذاری آن در میزان استقبال در این فرصت کم صحبت کرد.

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید