پنج شنبه, 28 دی 1396 ساعت 00:00

پروژه های کسر خدمت سربازی توسط سازمان بسیج علمی و پژوهشی تعیین می شود

مدیر مرکز حمایت از مخترعان و مبتکران بسیج علمی صبح روز سه شنبه در جلسه کارگروه علمی، آموزشی و پژوهشی از تعیین پروژه های کسر خدمت سربازی توسط سازمان بسیج علمی و پژوهشی استان خبر داد.

 

علی نعمتی مقدم اظهار کرد: نگاه بسیج به مجامع علمی جهت بسترسازی برای پیشرفت کشور بسیار وسیع است و از سال بعد کسر خدمت سربازی کلاً به بسیج علمی و پژوهشی داده می شود و پروژه ها توسط سازمان مشخص می شود.

وی افزود: دانشگاهها و مسوولین باید به مراکز رشد توجه ویژه ای داشته باشند و سازمان فنی و حرفه ای اخیراً دوره های آموزشی برای سربازان برگزار می کند که بسیار مورد استقبال قرار می گیرد.

در ادامه داود حسن پناه اظهار کرد: بزرگترین معضل بیکاری است و استان اردبیل رتبه سوم را از نظر بیکاری دارد و بخشی از این مشکل به دلیل نبود مهارت و تخصص می باشد و جهت دهی به رساله ها و مهارت آموزی می تواند اشتغال را به دنبال داشته باشد.

عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی گفت: استان اردبیل ظرفیت بالایی در زمینه گیاهان دارویی دارد که می تواند توسعه استان را به دنبال داشته باشد، اما متاسفانه تخصص و مهارت جهت بهره وری از این پتانسیلها وجود ندارد.

وی افزود: به عنوان مثال آویشن بهترین انتی بیوتیک برای پرورش مرغ است که تامین این گیاه به صورت برداشت از طبیعت محدود و مشکل ساز است و لازم است که زراعت این گیاه توسعه یابد.

سید خلیل حسینی نماینده قشر بسیج ورزشکاران اظهار کرد: نقش کارآفرینان برتر برای ایجاد انگیزه در جوانان در ایجاد اشتغال آنها جایگاه ویژه ای دارد و باید در ترویج این موضوع اهتمام شود.

سیامک غریبی اصل گفت: مدیریت سلیقه ای است و یکپارچه نیست و لازم است که سازماندهی در امور انجام بگیرد و ایجاد انگیزه بدون پشتوانه خطرناک است.

همچنین زهرا شیرزاد موازی کاری و دخالت دستگاهها در حوزه های همدیگر را یکی از موانع توسعه و پیشرفت عنوان و تصریح کرد: استراتژیهای وزارت علوم و وزرات کار همخوانی ندارند و رشته های تلفیقی و بین رشته ای گاهاً در حوزه های اشتغال نیستند و با وجود اینکه وزرات علوم رشته های جدید ایجاد می کند، اما در وزارت کار تدبیری برای اشتغال آنها لحاظ نمی شود.

در ادامه نماینده بسیج دانشجویی اظهار کرد: جهت به نتیجه رسیدن دوره های مهارت آموزی باید انگیزه علمی و کارآفرینی در دانشجویان ایجاد شود و ایجاد انگیزه و کارآفرینی را از ترم های اول که برگزاری اجتماعات دانشجوییبه راحتی امکان پذیر است باید انجام گیرد.

نوید مهاجری افزود: از ابتدای ورود دانشجویان به دانشگاه باید با برنامه و هدفگذاری در راستای ایجاد انگیزه و خلاقیت در جوانان گام برداشت و مدیریت استارت آپ ها در ایجاد اشتغال و کارآفرینی بسیار مهم است.

مسوول علمی بسیج دانشجویی گفت: لازم است کارگروهها تفکیک شوند و هر کدام زیرمجموعه داشته باشند تا تخصصی عمل کرده و به نتایج مطلوبی دست یابیم.

رضا ندایی افزود: متاسفانه بیکاری فارغ التحصیلان معضل اساسی جامعه ماست که جوانان هزینه و عمر خود را جهت تحصیل برای آینده شغلی مناسب صرف می کنند، اما متاسفانه بعد از فارغ التحصیلی با بیکاری روبرو می شوند.

در ادامه نماینده مرکز امور نخبگان شهید فهمیده شمالغرب کشور اظهار کرد:در نظام برنامه ریزی برای شروع حرکت باید ابتدا فضا را بشناسیم و استان اردبیل ظرفیت فوق العاده ای دارد، اما متاسفانه فضای استان سیاسی است و این موضوع بین تمام اقشار رسوخ کرده است.

رضا رهبرگفت: برای توسعه استان اردبیل یک راهکار اساسی کشف شود که فضای استان به سمت توسعه حرکت کند و تا زمانیکه فضای مناسب ایجاد نشده است، پژوهش به نتیجه نمی رسد، زیرا سطح آگاهی مردم بسیار پایین است.

وی افزود: اگر طرح های پژوهشی سال های گذشته بررسی شود، مشخص می شود که طرح ها اکثراً تکراری می باشند و باید پژوهشی انجام شود که خروجی مطلوبی به دنبال داشته باشد.

رهبر اذعان داشت: متاسفانه استان اردبیل 63 هزار بیکار دارد و با داشتن منابع غنی نمی تواند از پتانسیلها بهره مند شود و استان باید جهت پیشرفت پوست اندازی کند.

وی افزود: در هر جامعه ای تحرک از دانشگاهها آغاز می شود و بزرگترین حرکت را دانشگاههای استان می توانند آغاز کنند و برنامه های متناسب با توسعه استان اجرا نمایند.

نماینده مرکز امور نخبگان شهید فهمیده شمالغرب کشور خاطر نشان کرد: چگونگی اصلاح فضای استان جهت توسعه و نبود انگیزه در مدیران دو موضوع اساسی هستند که باید مورد بررسی قرار گیرند وبرنامه های کارگروه در راستای چگونگی تغییر فضای استان جهت توسعه و خارج شدن از فضای محافظه کاری و سیاسی می تواند نتیجه بخش باشد.

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید