پنج شنبه, 23 دی 1395 ساعت 00:00

سربازی در کسوت معلمی

کمبود معلم در برخی از روستاهای دورافتاده و کم‌خانوار باعث شده آموزش و پرورش این کمبودها را با جایگزینی سربازهای معلم در روستاها جبران کند. با این روش 2 سال از سواد افراد تحصیلکرده استفاده می‌شود و دانش‌آموزان نیز به دلیل دور ماندن از شهر بی‌سواد نمی‌مانند و تحصیلات خود را در محل تولدشان می‌گذرانند.

حال واژه‌ای به عنوان «سربازمعلم» برای بسیاری از جوانانی که در آستانه سربازی هستند واژه دلنشینی است. شاید هم برخی برای رهایی از مشکلات دوران سربازی ترجیح دهند در کسوت معلمی به سپری کردن دوران سربازی بپردازند. اما باید گفت «سرباز معلم»‌ها هم مسائل و مشکلات مخصوص به خود را دارند.
اما در این بین سرباز معلمانی هستند که در شرایط سخت‌تری در حال انجام وظیفه هستند. یکی از این سرباز معلمان در گفت‌وگو با همشهری بیان می‌کند: من در شهر زنجان ساکن هستم و محل خدمتم مدرسه روستای «حاجی بچه» واقع در شهر دندی است. با توجه به این‌که محل خدمتم در این روستا و محل سکونتم در مدرسه است هزینه امور زندگی‌ام بالا می‌رود و از طرفی نیز اگر بخواهم هر روز به زنجان رفته و دوباره به روستا بازگردم هزینه رفت و آمدم بالا می‌رود در حالی که ماهانه 345 هزارتومان از آموزش و پرورش دریافت می‌کنم.
«محمدرضا ابراهیمی» با اشاره به این‌که چهارشنبه‌‌ها به زنجان رفته و صبح شنبه برای حضور در مدرسه راهی دندی می‌شود، اظهار می‌کند: در روستایی که مشغول به تدریس هستم تعداد خانوارها کم است. به همین علت پس از روستای «شیخ جابر» جاده آسفالتی برای رفتن به روستای «حاجی بچه»‌ وجود ندارد و باید 9 کیلومتر پیاده‌روی کنم تا به روستای مورد نظر برسم و به 4 دانش‌آموزم درس بدهم. وی می‌افزاید: یکی از دانش‌آموزانم به نام مهدی اهل روستای «کلکته» بود که پدرش هنگام رساندن او به مدرسه مرا نیز سوار خودرو می‌کرد و به مدرسه می‌رساند. این سرباز معلم با بیان این‌که پدر مهدی هزینه‌ای برای تحصیل و رساندن پسرش به مدرسه ندارد، اضافه می‌کند: از روز نخست پدر این دانش‌آموز اعلام کرد که آموزش و پرورش باید هزینه رفت و آمد فرزندش به مدرسه را بپردازد و گرنه در غیر این صورت مانع تحصیل فرزندش می‌شود، بنابراین پس از 4ماه از آغاز سال تحصیلی وقتی این پدر از کمک‌های آموزش و پرورش ناامید شد از رساندن پسرش به مدرسه امتناع کرد و از هفته گذشته این دانش‌آموز به مدرسه نیامده است.
ابراهیمی با بیان این‌که وی هر شنبه به پدر مهدی مبلغی پرداخت می‌کرد، ادامه می‌دهد: حقوق سرباز معلمی‌ام به حدی نیست که بتوانم به این فرد کمک بیشتری کنم بنابراین از طریق خیرین توانسته‌ام مبلغی را برای سرویس این دانش آموز تهیه کنم.
وی ادامه داد: ضمن این‌که او را برای دریافت حق سرویس ماهانه به آموزش و پرورش معرفی کردم تا شاید با پرداخت مبلغی از سوی آموزش و پرورش از ترک تحصیل مهدی که هم اکنون در پایه چهارم تحصیل می‌کند، جلوگیری کنم.

مخالفان سرباز معلمی
کسانی که مخالف بحث سرباز معلمی هستند نداشتن تجربه و علاقه کافی برای تدریس به دانش‌آموزان را از معایب سرباز معلمی می‌دانند؛ چراکه از نظر این افراد، سرباز معلم‌ها به دلیل خدمت 2 ساله تدریس با کیفیتی را انجام نمی‌دهند. این باعث می‌شود معلم کلاس بعدی به تکرار مفاهیم پایه‌های گذشته بپردازد، اما این در حالی است که برخی از سربازها وظیفه انسانی خود را بر وظیفه سربازی اولویت قرار می‌‌دهند و با جان و دل شروع به تدریس برای دانش‌آموزان می‌کنند.
ابراهیمی می‌افزاید: مطالب درسی در مقایسه با سال گذشته سخت‌ترشده است. دوره‌های گذرانده در آموزش و پرورش اندک است گرچه در طول 2 ماه در روش تدریسم هم تغییراتی ایجاد شده است.
این سرباز معلم به موضوعات دیگری هم اشاره می‌کند و می‌افزاید: در برخی از موارد وقتی به والدین دانش‌آموزان یادآور می‌شوم که فرزند آنها نیاز به تلاش بیشتری دارد در واکنش‌های خود حق را به فرزندشان می‌دهند و ابراز می‌کنند که تو یک سرباز هستی و از آموزش لازم بهره‌مند نیستی. بنابراین باید بگویم مردم به یک معلم رسمی احترام می‌گذارند و سربازانی مانند من را که تلاش زیادی برای آموزش‌های باکیفیت دارند قبول ندارند. از طرفی سرباز معلمان در آموزش و پرورش نیز از جایگاه خوبی برخوردار نیستند.

جذب نکردن سرباز معلم
این سرباز معلم با اشاره به این‌که مدرسه روستای «حاجی بچه» اینترنت ندارد و وی پس از رفتن به زنجان از بخشنامه‌ها باخبر می‌شود، توضیح می‌دهد: در بسیاری از مواقع از بخشنامه‌ و طرح‌هایی که در مدارس برگزار می‌شود بی‌خبر هستم اما پس از اطلاعم برای اجرای این طرح‌ها در مدرسه تلاش می‌کنم. وی ادامه می‌دهد: برای امسال با کسب اطلاع از توزیع «ویتامین D» در مدارس،من هم این ویتامین را از آموزش و پرورش برای دانش‌آموزانم تهیه کردم. ابراهیمی تصریح کرد: در اغلب موارد دانش‌آموزان و والدین آنها از سرباز معلم به عنوان یک معلم یاد نمی‌کنند.

وجود 12 سرباز معلم در استان
معاون ابتدایی آموزش و پرورش استان با اشاره به این‌که در حال حاضر 5 هزار معلم دوره ابتدایی در مدارس استان مشغول به تدریس هستند، می‌گوید: در این بین نیز 12 سرباز معلم در استان وجود دارند که 7 نفر از این افراد در سال گذشته و 5 نفر دیگر امسال جذب شدند.
«اصغر بیات»می افزاید: سرباز معلم‌های انتخاب شده دارای تحصیلات کارشناسی و کارشناسی ارشد و گاهی نیز فوق دیپلم هستند که پس از تأیید صحت اخلاق و گذراندن مراحل متعدد برای تدریس انتخاب می‌شوند. وی با رد این موضوع که سرباز معلم‌ها تنها یک هفته آموزش می‌بینند، بیان می‌کند: آموزش‌هایی که به سرباز معلمان داده می‌شود یک ماه است و در این بین سربازانی برای تدریس انتخاب می‌شوند که رشته تحصیلی آنها مرتبط با علوم تربیتی، روانشناسی و مشاوره باشد.
این مسئول با اشاره به این‌که اگر قرار بود مزایای معلمان به سرباز معلم داده شود، اصلا از سرباز معلم برای تدریس استفاده نمی‌شد، ادامه می‌دهد: نه تنها برای سرباز معلمان بلکه آموزش و پرورش در مقابل سرویس معلمان رسمی خود نیز وظیفه‌ای ندارد و اصلا نیازی نیست معلم در هفته از روستا خارج شود و احتیاجی به سرویس داشته باشد.
بیات در خصوص اطلاع نداشتن یک سرباز معلم و حتی معلم رسمی از بخشنامه‌های اداره می‌گوید: راهبران آموزشی که حلقه بین آموزش و پرورش و معلمان هستند حداقل در طول ماه 2 بار به مدارس سر می‌زنند.

شأن معلم حفظ می‌شود
معاون ابتدایی آموزش و پرورش با بیان این‌که هر معلم برای خود جایگاهی در بین مردم می‌سازد، بیان می‌کند: این سرباز معلمان خودشان سرباز معلم بودنشان را به مردم گوشزد می‌کنند وگرنه آموزش و پرورش هیچ‌گاه اسم روستاهایی که در آن سرباز معلم وجود دارد را رسانه‌ای نکرده است.
بیات اظهار می‌کند: آموزش و پرورش از نظر شان و احترام تفاوتی بین معلمان قائل نیست و سرباز معلمان نیز تا زمانی که در خدمت آموزش و پرورش هستند معلم محسوب می‌شوند و همانند سایر معلمان از شان و جایگاه بالایی برخوردار هستند.
وی ادامه می‌دهد: با این‌که همواره سعی می‌کنیم هنگام اعزام یک سرباز معلم به روستا یک معلم رسمی نیز در روستا حضور داشته باشد اما گاهی این کار مشکل است. از طرفی تاکنون با روستاییانی مواجه نشدیم که از اعزام سرباز معلم گلایه‌مند باشند در حالی که تاکنون عکس این موضوع نیز اتفاق افتاده و مردم پس از اتمام دوره سربازی خواستار جذب سرباز به عنوان معلم رسمی و حضور مداوم وی در روستا شده‌اند.

جذب معلم از طریق دانشگاه فرهنگیان
معاون ابتدایی آموزش و پرورش با اشاره به جذب نکردن سربازان معلم در سیستم آموزش و پرورش به عنوان معلم رسمی می‌افزاید: تمامی تلاش آموزش و پرورش این است که درصد سربازهای معلم را به صفر برساند.
«اصغر بیات»ادامه می‌دهد: آموزش به هر سرباز در هر 2 سال هزینه‌ای برای آموزش و پرورش در پی دارد به همین دلیل سعی داریم از نیروهای دانشگاه فرهنگیان برای تدریس در مناطق استان بهره‌مند شویم که تنها راه جذب معلم در این سیستم نیز از طریق دانشگاه فرهنگیان است.

 

افسرنیوز، افسر نیوز، نظام وظیفه دانشگاهیان، سرباز، سربازی، مشمول، مشمولان، دانشجوی مشمول، دانشجویان مشمول، امریه، پروژه کسری خدمت، کسری خدمت، کسری‌خدمت، کسرخدمت، سربازی نخبگان، نظام وظیفه نخبگان، سرباز نخبه، فراخوان امریه، #سربازی-آسان

نظر شما

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید